Leczenie trądziku u kosmetologa

Leczenie trądziku u kosmetologa

przez Agnieszka Kobyłka Dziki

Dermatologia nie uzurpuje sobie jedynych praw, jeśli chodzi o leczenie trądziku. Te zmiany można również odpowiednio zaopiekować u kosmetologa. Należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko nasilenie objawów, ale też i rodzaj cery (sucha, tłusta, wrażliwa itd.). Unikać natomiast musisz stanowczo intensywnych zabiegów mechanicznych i to bez względu na to, czy Twoje zmiany trądzikowe są zapalne, czy niezapalne. Jakie zatem są najlepsze zabiegi kosmetyczne? O tym dowiesz się z tego wpisu.

Peelingi chemiczne

Jak działają takie peelingi?

Po pierwsze regulują procesy keratynizacji (rogowacenia), niektóre peelingi działają też rozjaśniająco na przebarwienia i blizny (na przykład te po trądziku). Oczywiście skuteczność i intensywność takiego zabiegu zależy od tego, jaki środek złuszczający został zastosowany, oraz w jakim stężeniu. Najczęściej ten rodzaj peelingów stosuje się w celu uzupełnienia leczenia dermatologicznego.

Zapewne nie zdziwi Cię fakt, że jest to jedna z popularniejszych metod walki z niedoskonałościami skóry, jakie możemy spotkać w gabinetach kosmetologicznych. Aby jednak taki peeling przyniósł oczekiwane efekty, potrzeba odpowiednio przygotować do niego skórę (mam tu na myśli wspomnianą współpracę dermatologa z kosmetologiem). Chodzi tu przede wszystkim o to, aby sposób wykonania zabiegu, oraz dobrane środki były dopasowane indywidualnie do Ciebie i Twojego konkretnego problemu.

Tak, jak już mówiłam, siła działania takiego peelingu zależy w dużej mierze od stężenia używanej substancji. I choć wydaje się to być zabiegiem mało inwazyjnym, to głębokie peelingi, preparatami o wysokim stężeniu powinni wykonywać, mimo wszystko, dermatolodzy lub chirurdzy plastyczni. Jeśli zaś chodzi o niższe stężenia, to spokojnie można korzystać z nich u kosmetyczki.

Jeśli obserwujesz mnie dłużej, to na pewno wiesz, że namawiam mocno do stosowania SPF bez względu na pogodę i porę roku. A dlaczego o tym teraz wspominam? Bo po peelingach chemicznych ochrona przeciwsłoneczna jest OBOWIĄZKOWA!

Zastosowanie kwasu azelainowego

Kwas azelainowy ma działanie:

Ze względu na swoje właściwości stosowany jest w zapalnych postaciach trądziku pospolitego i różowatego oraz w leczeniu przebarwień. Badania wykazały, że zastosowanie kwasu azelainowego w połączeniu z klindamycyną, nadtlenkiem benzoilu lub innym α-hydroksykwasem może dać lepszy efekt terapeutyczny, niż użycie samego kwasu (widzisz więc, że współpraca na linii dermatolog-kosmetolog ma rację bytu).

Choć wydawałoby się, że to taka świetna substancja, to niestety często po jej użyciu mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak:

🔸 pieczenie,
🔸
rumień,
🔸
świąd,
🔸
złuszczanie naskórka, 
🔸
suchość, 
🔸
przebarwienia, 
🔸
podrażnienie w miejscu podania,
🔸
czasem też można spotkać się z nasileniem łojotokowego zapalenia skóry, nadwrażliwością, obrzękiem skóry, czy nadżerkami

Ze względu na możliwość wystąpienia takich objawów, ten rodzaj kwasu stosuje się miejscowo, u pacjentów powyżej 12 roku życia, rano i wieczorem na oczyszczoną skórę.

❌ Przeciwwskazania do stosowania kwasu azelainowego to: ciąża i karmienie piersią, nadwrażliwość na preparat, ciemna karnacja. Należy też podczas stosowania unikać kontaktu z oczami, błonami śluzowymi nosa, czy ustami.

Leczenie trądziku u kosmetologa

Kwas migdałowy

Należy do grupy tzw. kwasów AHA. Wykazuje łagodniejsze działanie, niż poprzednik, przede wszystkim zaś:

Z racji tego, że ten kwas jest łagodniejszy, to można go stosować bez względu na porę roku i rodzaj karnacji nie obawiając się o powikłania.

Kwas migdałowy chętnie jest stosowany przez kosmetologów, bo ten peeling (ze wszystkich kwasów owocowych) wykazuje najsilniejsze działanie antybakteryjne i  pozytywnie wpływa na proces prawidłowego rogowacenia naskórka. Najczęściej stosowany jest przy trądziku zaskórnikowym i zaskórnikowo-grudkowym.

W niskich stężeniach (5–10%) może służyć do delikatnej pielęgnacji skóry tłustej z tendencją do powstawania zaskórników, ale też wspierać działanie przeciwzmarszczkowe. 

Przeciwwskazaniami do peelingu kwasem migdałowym są:

 skóra atopowa, sucha, skłonna do podrażnień,
❌  alergia na którykolwiek ze składników stosowanego preparatu, 
❌  jednoczesna doustna kuracja izotretynoiną, 
❌  zakaźne choroby zapalne skóry twarzy,
❌  ciąża i karmienie piersią.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy, podobnie, jak kwasy migdałowy i azelainowy działa przeciwbakteryjnie. Skutecznie walczy też z wirusami i grzybami, ma też właściwości peelingujące i regenerujące, reguluje również wydzielanie łoju

Dzięki swoim właściwościom kwas salicylowy często stosowany jest przy cerze tłustej oraz trądziku zapalnym i niezapalnym. Jednak z racji potencjalnie drażniącego działania, przed jego zastosowaniem sprawdź, czy Cię nie uczuli (uczulenia na salicylany). Piszę to jedynie w ramach informacji, bo peeling kwasem salicylowym jest raczej łagodny i będzie świetnym wyborem zwłaszcza w niezapalnych zmianach trądzikowych.

Tak jak wspomniałam, kwas salicylowy jest na tyle łagodny, że swobodnie możesz stosować go we własnej rutynie pielęgnacyjnej. W drogeriach znajdziesz mnóstwo preparatów z jego niskim stężeniem, które w zaciszu domowym pomogą Ci w codziennym dbaniu o skórę trądzikową.

Kwas glikolowy

Jeśli chodzi o ten kwas, to podobnie, jak poprzednie, intensywność jego działania zależy od stężenia. Z tym że w tym wypadku, oprócz intensywności możemy też zauważyć zróżnicowanie jego wpływu na skórę.

  • Stężenia do 15% mają działanie nawilżające, delikatnie złuszczają naskórek i wspomagają jego odnowę, jak i regenerację.
  • Stężenia 20-35% oprócz wyżej wymienionych działań, złuszczają również powierzchnię skóry.
  • Wysokie stężenia 50-70% wykazują z kolei działanie złuszczające i stymulujące procesy regeneracyjne w skórze właściwej, odbudowują włókna sprężyste, co poprawia elastyczność skóry. Ale pamiętaj – stosowanie kwasów o wysokim stężeniu zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Ogólnie zabiegi z użyciem kwasu glikolowego są bezpieczne i dobrze tolerowane, a jego atutem jest to, że działa skutecznie jako wsparcie terapii trądzikowej. Polubisz go, zwłaszcza gdy jesteś osobą dojrzałą, bo dzięki poprawie napięcia skóry, kwas glikolowy zmniejsza również widoczność zmarszczek.

Mikrodermabrazja

W salonie kosmetycznym często również możesz poddać się zabiegowi mikrodermabrazji. Choć jest to mechaniczny sposób złuszczania skóry, to przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności można go wykonać przy cerze trądzikowej. 

Często mikrodermabrazja poprzedza nałożenie peelingu chemicznego, bo oczyszczona w ten sposób skóra jeszcze lepiej odpowie na jego działanie. Możesz spotkać się też z połączeniem mikrodermabrazji z mezoterapią. Zabiegi te oczywiście będą zależały od kondycji i potrzeb Twojej skóry.

W przypadku mikrodermabrazji, o jej skuteczności będzie decydować to, ile razy była wykonana – aby zobaczyć efekty (podobnie, jak przy kwasach), warto wykonać serię takich zabiegów.

Terapie światłem

Choć możesz odnieść mylne wrażenie, że promieniowanie ultrafioletowe (UV) pomaga w walce z trądzikiem, przecież w trakcie wakacji zmiany się wyciszają… To niestety, muszę Cię zmartwić. Słonko tylko chwilowo poprawia kondycję Twojej skóry, tak naprawdę działa bardzo podstępnie, bo powoduje wytwarzanie nadtlenku skwalenu, który odpowiada za powstanie zaskórników. Niestety, choć w lecie skóra wygląda lepiej, to w okresie jesiennym zauważysz znaczne pogorszenie jej stanu.

Oczywiście unikniesz tego stosując kremy z filtrem 🙂

Choć promienie UV nie są Twoim sprzymierzeńcem, to diody LED, które wykorzystują światło niebieskie, widocznie wspierają w walce ze stanami zapalnymi. Ponadto badania wykazały, że połączenie światła niebieskiego i czerwonego w terapii trądziku działa wyjątkowo skutecznie.

Jeśli chodzi o terapię światłem, to terapia fotodynamiczna (PDT), która opiera się na różnych monochromatycznych źródłach światła, wydaje się świetnym wyjściem dla osób walczących z trądzikiem, które nie mogą być leczone retinoidami. Ten rodzaj terapii powoduje między innymi niszczenie bakterii C. Acnes.

Bardzo ważne jednak, aby po zabiegach unikać ekspozycji na promienie słoneczne ze względu na możliwość fototoksycznego odczynu skóry twarzy. Odpowiednie światło, jak widzisz, może naprawdę być pomocne w walce z trądzikiem, ale wymaga indywidualnego dopasowania czasu ekspozycji, w zależności od energii promieniowania. 

Jako terapię uzupełniającą możesz spotkać też leczenie przy pomocy lasera. Jednak te zabiegi powinny być wykonywane tylko przez doświadczonego lekarza. Najczęściej też stosuje się je w walce z bliznami potrądzikowymi.

Leczenie trądziku u kosmetologa

Metody łączone

Trądzik, tak jak i każde inne schorzenie, wymaga podejścia całościowego, dlatego także i tu sprawdzą się metody łączone. I to nie tylko mam na myśli łączenie różnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym, ale też współpracę dermatologa z kosmetologiem, a czasem nawet i z chirurgiem plastykiem.

Najczęstszymi metodami łączonymi jest stosowanie:

✅ Miejscowe retinoidów, preparatów witaminy C, E, pochodnych hydrochinonu z późniejszymi zabiegami mikrodermabrazji.
✅ Mikrodermabrazji z peelingami chemicznymi,
✅ Mechanicznych, laserowych zabiegów abrazji razem z zastosowaniem zewnętrznych immunomodulatorów (pimekrolimus, takrolimus).
✅ Zabiegu termabrazji laserowej z zabiegami kriochirurgii (kriopeeling, metoda kontaktowa).
✅ Peelingów chemicznych z nieablacyjnymi technikami laserowymi lub intensywnymi światłami pulsacyjnymi (IPL).
✅ Metod kriochirurgicznych z doogniskowymi iniekcjami kortykosteroidów.
✅ Korekt chirurgii plastycznej z późniejszym zastosowaniem metod dermatologii estetycznej (dermabrazja – chemiczna, mechaniczna, laserowa itp.).

Jeśli zależy Ci na uniknięciu powikłań, blizn, czy rozwoju ciężkich postaci zapalnych trądziku, dobrze jest działać profilaktycznie, nie czekając, aż sytuacja „sama się rozwiąże”. Doświadczony dermatolog, czy kosmetolog potrafi przewidzieć rozwój choroby, a dzięki temu pomoże Ci podjąć odpowiednie kroki, aby do tego rozwoju nie doszło.

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób, które walczą z trądzikiem, swoje pierwsze kroki kieruje do kosmetologa, a nie lekarza dermatologa, dlatego tak ważne jest, aby to właśnie kosmetyczka nauczyła Cię odpowiedniej profilaktyki. Pamiętaj jednak, że nie ma się co bać lekarza, bo czasem zadziała dopiero współpraca dermatologa z kosmetyczką plus Twoja systematyczność, jeśli chodzi o profilaktykę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz

Hej, zbieram ciasteczka, dzięki temu Twoja wizyta jest tak smakowita. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich wykorzystanie. OK, dawaj ciacha! Polityka prywatności