Pielęgnacja skóry trądzikowej – rób to dobrze

przez Agnieszka Kobyłka Dziki

Jeśli mówimy o skórze trądzikowej, to często myślimy o mocno inwazyjnych zabiegach, byleby tylko pozbyć się niechcianych i nieestetycznych zmian. Ale nie tędy droga. Oczywiście kuracje celowane są potrzebne, tyle że bez odpowiedniej pielęgnacji nie przyniosą długotrwałego efektu. Jak więc odpowiednio dbać o skórę trądzikową – dziś o tym Ci opowiem

✨ Odpowiednia pielęgnacja najlepszą profilaktyką trądziku ✨

Może Cię teraz zaskoczę, ale prawidłowa pielęgnacja (którą stosujesz, zanim pojawią się jakieś zmiany), może Cię przed wystąpieniem trądziku nawet uchronić. A jeśli go nie unikniesz, to z pewnością jego przebieg będzie łagodniejszy i prostszy do opanowania.

Co więc da Ci właściwa pielęgnacja cery trądzikowej?

✅ Będzie wspomagać leczenie trądziku.
✅ Jeśli Twój trądzik będzie miał łagodną postać, to przy dobrze dobranej pielęgnacji możesz liczyć na zanikanie zmian.

Cera trądzikowa cechuje się tym, że zachowuje się podobnie, jak ta łojotokowa lub mieszana, gdzie pewne części twarzy będą nadmiernie przesuszone i skłonne do podrażnień (policzki, boczne partie twarzy). Inne zaś będą odznaczać się nadmiernym wydzielaniem sebum (sławetna strefa T).

Prawidłowa pielęgnacja, tak jak i leczenie zachowawcze, powinna skupiać się na 4 filarach:

  1. Działanie przeciwłojotokowe.
  2. Działanie złuszczające i wspomagające procesy regeneracyjne komórek.
  3. Nawilżanie i łagodzenie skóry.
  4. Działanie matujące, które zapewnia świeży wygląd i daje poczucie komfortu.

Zasady prawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej

Wiem, że kiedy borykasz się z trądzikiem, często masz nieodpartą pokusę, żeby wygnieść i zdrapać wszystkie te krostki. Mam nadzieję, że mimo wszystko tego nie robisz, bo skóra trądzikowa bardzo łatwo ulega podrażnieniom. Wystarczy zbyt energiczne mycie, szorowanie, czy stosowanie mocno wysuszających preparatów, aby nasilić objawy trądziku.

Oczywiście możesz widzieć chwilową poprawę, ale uwierz, Twoja skóra będzie broniła się z całych sił, przed tak agresywnym jej traktowaniem, więc podwoi siły w produkcji sebum i procesach rogowacenia, żeby tylko ochronić swój płaszcz hydrolipidowy.

Aby Twoja skóra nie szalała, pamiętaj o tym, żeby:

Działanie przeciwzaskórnikowe i przeciwłojotokowe

Jeśli chodzi o zaskórniki i przetłuszczającą się skórę, to są to pierwsze elementy, które chcemy wyeliminować, podczas leczenia skóry trądzikowej. I nie zależy na tym tylko Tobie, ale również Twojemu dermatologowi, jak i kosmetyczce. Wszystko przez to, że wszelkie zmiany w składzie łoju są głównym czynnikiem patogenetycznym trądziku.

Jeśli szukasz idealnych preparatów działających przeciwłojotokowo i przeciwzaskórnikowo, to polecam:

Matowanie skóry twarzy i odpowiedni makijaż przy trądziku

Drugi problem, jakiego chcesz się pozbyć, mając cerę trądzikową, to jej nadmierne błyszczenie. Jak już wspomniałam, wysuszanie jej do granic możliwości nie jest dobrym wyjściem, wręcz może Ci zaszkodzić. Stosując się jednak do wskazówek powyżej, ten aspekt powinnaś mieć w miarę pod kontrolą.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy bardziej zależy nam na świetnym wyglądzie. Wtedy pod makijaż możesz użyć bazy matującej. Wykonując zaś makeup pamiętaj, aby zachować zasady higieny (czyste pędzle, puszki itp.)

Zwróć też uwagę na to, aby wybierać takie kosmetyki, które nie będą zatykać Twoich kanalików łojowych.

Jak widzisz, pielęgnacja skóry trądzikowej nie jest bardzo skomplikowana, za to jeśli to ona będzie na pierwszym miejscu i zadbasz, aby była odpowiednia, możesz liczyć na naprawdę fajne efekty. Również makijaż nie jest przeciwwskazany, jeśli tylko zadbasz o dezynfekcję narzędzi wykorzystywanych do jego wykonania i użyjesz kosmetyków niekomedogennych.

Wiesz teraz, jak dbać o skórę trądzikową – czas więc ruszać na podbój świata, trądzik nie będzie już w tym przeszkodą 🤩

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz

Hej, zbieram ciasteczka, dzięki temu Twoja wizyta jest tak smakowita. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich wykorzystanie. OK, dawaj ciacha! Polityka prywatności