Zmiany łuszczycowe u dziecka

przez Agnieszka Kobyłka Dziki

Przejdę do sedna już na początku, ponieważ temat jest bardzo ważny. Potwierdziliście to swoim odzewem na Instagramie po opublikowaniu quizu na ten temat.

Krótko i na temat:)

Łuszczyca u dzieci jest chorobą NIEZAKAŹNĄ – tak samo jak u dorosłych. Nie należy obawiać się kontaktu z takim dzieckiem, nie należy ograniczać mu np. uczestniczenia w zajęciach sportowych z innymi dziećmi typu basen! To istotne, ponieważ jednym z głównych czynników nasilających zmiany łuszczycowe u najmłodszych jest stres emocjonalny. Alienując dzieci z łuszczycą powodujemy, że czują się “gorsze” z powodu swojej choroby, która już i tak ze względu na estetykę zmian powoduje piętnowanie społeczne.

Łuszczyca u dzieci RÓŻNI SIĘ od łuszczycy dorosłych.

CZĘŚCIEJ obserwujemy:

  • świąd
  • zmiany skórne są łagodniejsze, bardziej “miękkie” – nie pokryte dużą ilością łuski
  • częstość remisji jest większa, gdy początek choroby ma miejsce we wcześniejszych latach życia ( ważne przy prognozie przebiegu oraz wyborze leczenia)
  • zmiany mogą lokalizować się na SKÓRZE TWARZY

 

ZMIANY ŁUSZCZYCOWE W OKOLICY PIELUSZKI

U niemowląt pierwsze zmiany mogą pojawić się w okolicy pieluszkowej. Łuszczyca “pod pieluszką” jest złośliwa! Zmiany mogą być żywoczerwone, bez łuski, z ostrym stanem zapalnym. Dlatego postawienie prawidłowej diagnozy jest często bardzo trudne ( Diagnoza: ŁUSZCZYCA “musi być wtedy “z tyłu głowy,  szczególnie gdy wywiad rodzinny jest pozytywny w tym kierunku).

Pamiętaj! AZS ( Atopowe Zapalenie Skóry) zazwyczaj OSZCZĘDZA tę okolicę, jest czysta, bez “choróbska”.

Do potwierdzenia diagnozy trzeba dłuższy czas obserwować dziecko.

INFEKCJA..Upss… ŁUSZCZYCA – Psoriasis gutatta

Łuszczyca wieku dziecięcego może przebiegać pod postacią łuszczyc kropelkowej, WYSIEWNEJ ( “wysiać” się ) po infekcji. Stwierdzono silny związek miedzy zapaleniem gardła wywołanym przez paciorkowce beta- hemolizujące z grupy A, a aktywnością kliniczną łuszczycy. Do wysiewu zmian dochodzi po około 10-20 dni po przebytej infekcji. Ogniska zapalne rzadko wykazują tendencję do “zlewania” się – dlatego druga nazwa to “drobnogrudkowa”. Ważne! Zmiany skórne w tej odmianie łuszczycy mogą się samoograniczać w przeciągu 3-4 mc.!

ZŁOTA ZASADA: W większości przypadków przebieg jest łagodny i wystarcza leczenie miejscowe!

“ZASILACZE – NASILACZE”

  • stres emocjonalny
  • URAZY FIZYCZNE, a przecież dzieci często się “przewracają” JEDNAK proszę nie ograniczać z tego powodu ruchu, aktywności fizycznej u dziecka. Niestety nie tędy droga, ponieważ będzie to najprawdopodobniej duża dawka STRESU, który nie dość, że może nasilić zmiany łuszczycowe to jeszcze jest o wiele trudniejszy do opanowania.
  • INFEKCJE
  • PRZEWLEKŁE STANY ZAPALNE ( ogniska ukrytego zapalenia – np. zapalenia przyzębia)

 

EMOLIENTY – nie tylko AZS! Terapia i leczenie podtrzymujące

W terapii łuszczycy niezbędne jest stosowanie emolientów, środków natłuszczających, których głównym zadaniem jest nawilżenie i zmiękczenie zmian skórnych. Poprzez udział w procesach normalizacji namnażania się komórek skóry i przeciwzapalnego działania ( za pośrednictwem naturalnych lipidów, poprawiają barierę naskórkową zmniejszając podatność naskórka na stres związany z urazem             (” NASILACZ” ŁUSZCZCZYCY ). Oczywiście to terapia podstawowa, która czasami wymaga dodatkowego zastosowania mocniejszych preparatów leczniczych. Jednak chodzi o to aby stworzyć chorej skórze “bazę profilaktyki”.

W leczeniu łuszczycy u dzieci, zważywszy na przewlekły charakter schorzenia DZIECKO-RODZIC I LEKARZ tworzyć powinni drużynę, z której dziecko wynosi przekonanie, że jest NIEZAKAŹNE, że może korzystać z normalnych aktywności, że z łuszczycą da się żyć i, że ona ma szansę przeminąć, gdy “w głowie” się na niej za bardzo nie skupimy – gdy nie pozwolimy jej wygrać!

#zdrowedziecinstwo

Inaczej dziecko będzie alienowane jak to ze zdjęcia tytułowego, a to chyba najbardziej bolesny widok dla rodzica. Dlatego tutaj ogromna nasza rola w przebiegu tej choroby jako dorosłych.

Lek. Agnieszka Kobyłka Dziki

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz

Hej, zbieram ciasteczka, dzięki temu Twoja wizyta jest tak smakowita. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich wykorzystanie. OK, dawaj ciacha! Polityka prywatności