Zmiany łuszczycowe u dziecka

przez Agnieszka Kobyłka Dziki

Przejdę do sedna już na początku, ponieważ temat jest bardzo ważny. Potwierdziliście to swoim odzewem na Instagramie po opublikowaniu quizu na ten temat.

Krótko i na temat:)

Łuszczyca u dzieci jest chorobą NIEZAKAŹNĄ – tak samo jak u dorosłych. Nie należy obawiać się kontaktu z takim dzieckiem, nie należy ograniczać mu np. uczestniczenia w zajęciach sportowych z innymi dziećmi typu basen! To istotne, ponieważ jednym z głównych czynników nasilających zmiany łuszczycowe u najmłodszych jest stres emocjonalny. Alienując dzieci z łuszczycą powodujemy, że czują się “gorsze” z powodu swojej choroby, która już i tak ze względu na estetykę zmian powoduje piętnowanie społeczne.

Łuszczyca u dzieci RÓŻNI SIĘ od łuszczycy dorosłych.

CZĘŚCIEJ obserwujemy:

  • świąd
  • zmiany skórne są łagodniejsze, bardziej “miękkie” – nie pokryte dużą ilością łuski
  • częstość remisji jest większa, gdy początek choroby ma miejsce we wcześniejszych latach życia ( ważne przy prognozie przebiegu oraz wyborze leczenia)
  • zmiany mogą lokalizować się na SKÓRZE TWARZY

 

ZMIANY ŁUSZCZYCOWE W OKOLICY PIELUSZKI

U niemowląt pierwsze zmiany mogą pojawić się w okolicy pieluszkowej. Łuszczyca “pod pieluszką” jest złośliwa! Zmiany mogą być żywoczerwone, bez łuski, z ostrym stanem zapalnym. Dlatego postawienie prawidłowej diagnozy jest często bardzo trudne ( Diagnoza: ŁUSZCZYCA “musi być wtedy “z tyłu głowy,  szczególnie gdy wywiad rodzinny jest pozytywny w tym kierunku).

Pamiętaj! AZS ( Atopowe Zapalenie Skóry) zazwyczaj OSZCZĘDZA tę okolicę, jest czysta, bez “choróbska”.

Do potwierdzenia diagnozy trzeba dłuższy czas obserwować dziecko.

INFEKCJA..Upss… ŁUSZCZYCA – Psoriasis gutatta

Łuszczyca wieku dziecięcego może przebiegać pod postacią łuszczyc kropelkowej, WYSIEWNEJ ( “wysiać” się ) po infekcji. Stwierdzono silny związek miedzy zapaleniem gardła wywołanym przez paciorkowce beta- hemolizujące z grupy A, a aktywnością kliniczną łuszczycy. Do wysiewu zmian dochodzi po około 10-20 dni po przebytej infekcji. Ogniska zapalne rzadko wykazują tendencję do “zlewania” się – dlatego druga nazwa to “drobnogrudkowa”. Ważne! Zmiany skórne w tej odmianie łuszczycy mogą się samoograniczać w przeciągu 3-4 mc.!

ZŁOTA ZASADA: W większości przypadków przebieg jest łagodny i wystarcza leczenie miejscowe!

“ZASILACZE – NASILACZE”

  • stres emocjonalny
  • URAZY FIZYCZNE, a przecież dzieci często się “przewracają” JEDNAK proszę nie ograniczać z tego powodu ruchu, aktywności fizycznej u dziecka. Niestety nie tędy droga, ponieważ będzie to najprawdopodobniej duża dawka STRESU, który nie dość, że może nasilić zmiany łuszczycowe to jeszcze jest o wiele trudniejszy do opanowania.
  • INFEKCJE
  • PRZEWLEKŁE STANY ZAPALNE ( ogniska ukrytego zapalenia – np. zapalenia przyzębia)

 

EMOLIENTY – nie tylko AZS! Terapia i leczenie podtrzymujące

W terapii łuszczycy niezbędne jest stosowanie emolientów, środków natłuszczających, których głównym zadaniem jest nawilżenie i zmiękczenie zmian skórnych. Poprzez udział w procesach normalizacji namnażania się komórek skóry i przeciwzapalnego działania ( za pośrednictwem naturalnych lipidów, poprawiają barierę naskórkową zmniejszając podatność naskórka na stres związany z urazem             (” NASILACZ” ŁUSZCZCZYCY ). Oczywiście to terapia podstawowa, która czasami wymaga dodatkowego zastosowania mocniejszych preparatów leczniczych. Jednak chodzi o to aby stworzyć chorej skórze “bazę profilaktyki”.

W leczeniu łuszczycy u dzieci, zważywszy na przewlekły charakter schorzenia DZIECKO-RODZIC I LEKARZ tworzyć powinni drużynę, z której dziecko wynosi przekonanie, że jest NIEZAKAŹNE, że może korzystać z normalnych aktywności, że z łuszczycą da się żyć i, że ona ma szansę przeminąć, gdy “w głowie” się na niej za bardzo nie skupimy – gdy nie pozwolimy jej wygrać!

#zdrowedziecinstwo

Inaczej dziecko będzie alienowane jak to ze zdjęcia tytułowego, a to chyba najbardziej bolesny widok dla rodzica. Dlatego tutaj ogromna nasza rola w przebiegu tej choroby jako dorosłych.

Lek. Agnieszka Kobyłka Dziki

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz