Atopowe zapalenie skóry

– wszystko, co musisz wiedzieć, aby móc sobie pomóc

AZS w natarciu

Liczne badania pokazują, że AZS (Atopowe zapalenie skóry) jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Świadczyć może o tym choćby fakt, że w ciągu ostatnich 25-30 lat częstotliwość występowania tej choroby wzrosła dwukrotnie! Mówi się wręcz o “epidemii” AZS.

 

Statystyki niestety nie pocieszają – coraz więcej dzieci rodzi się z tą przypadłością, nie mówiąc o dorosłych, którzy również muszą się zmagać z AZS. Twoja obecność tutaj może oznaczać tylko jedno – Ty lub ktoś z Twoich bliskich również musi walczyć z przypadłościami, jakie wiążą się z tym rodzajem zapalenia skóry.

 

Może zastanawiasz się, skąd taki “wysyp” chorych na AZS? Podpowiem Ci, że największy wzrost obserwowany jest w krajach rozwiniętych, czyli jako główny powód można wymienić tu wzmożone zanieczyszczenie środowiska. Niektórzy wiążą Atopowe zapalenie skóry również z alergiami pokarmowymi i swoją diagnostykę skupiają jedynie na tym aspekcie – niesłusznie. 

Zanim i Ty też tak pomyślisz, musisz wiedzieć, że wszystko zaczyna się od skóry, a w zasadzie od pewnych genetycznych zmian, które sprawiają, że bariera naskórkowa jest uszkodzona. Powoduje to:

webinar-azs-mama-dermatolog (6)

Kiedy wszystkie te czynniki połączymy w jedno, otrzymujemy nic innego, jak stan zapalny skóry. Nie dziwi Cię pewnie więc fakt, że im bardziej uboga bariera naskórka, tym mniejsza ochrona.

 

Jeśli cierpisz na AZS lub jesteś rodzicem dziecka, które się z nim zmaga, z pewnością przyznasz mi rację, że ta choroba potrafi porządnie uprzykrzyć życie. Wystarczy tu wymienić choćby to, że Atopowe zapalenie skóry:

Przyznasz, że najgorsze w tym wszystkim jest to, że czasem czujesz się jakby zamknięty w błędnym kole. Niestety AZS tak działa – dysfunkcja bariery prowadzi do nadreaktywności układu immunologicznego, co wywołuje stan zapalny (świąd, drapanie), to wszystko zaś nasila wspomniane dysfunkcje i nadreaktywność skóry i tak w kółko.

Źródło: https://atopowezmagania.pl/co-robic-gdy-swedzi-nasze-sposoby-na-swiad-towarzyszacy-azs/

Musisz też wiedzieć, że AZS niestety nie da się wyleczyć…

 

Czy zatem jesteś do końca życia skazany Ty lub Twoje dziecko na wszystkie dolegliwości z tym związane?

 

I tak, i nie.

 

O ile defektu genetycznego żadną terapią nie da się usunąć, to możesz nauczyć się odpowiedniej profilaktyki. Tu rozumianej jako takie działanie, które pozwoli Ci jak najdłużej cieszyć się zdrową, nieswędzącą skórą. I to już jest możliwe, a co najważniejsze – w zasięgu Twojej ręki!

Odpowiednia pielęgnacja w walce z AZS

Z AZS możesz walczyć, działając bezpośrednio na czynniki, które zaostrzają jego objawy – ilu ludzi, tyle zmiennych. Czasem wręcz nie można zidentyfikować, co pogarsza stan chorego.

Możliwe, że teraz czujesz zniechęcenie, bo skoro w pewnych przypadkach trudno nawet zidentyfikować czynniki, które odpowiadają za zaostrzenia, to jak tu z nimi walczyć? 

Sposób na to jest i chciałabym Ci o nim trochę opowiedzieć – jest to troska o naskórek. Badania wykazały, że odpowiednie dbanie o barierę naskórkową pozwala ograniczyć całkowitą dawkę steroidów miejscowych. Brzmi dobrze, prawda?

Abyś mógł cieszyć się zdrową skórą, musisz koniecznie pamiętać, że tzw. terapia podstawowa, czyli nawilżanie i Emolienty, to coś, o czym musisz koniecznie pamiętać! Łatwo jednak o tym zapomnieć, kiedy choroba jest w remisji. Łapiesz oddech, przestajesz myśleć o chorobie i o nawilżeniu, a to prowadzi znowu bardzo szybko do nawrotu. A resztę już znasz ze schematu powyżej i z życia.

Ile razy zdarzyło Ci się, że objawy skórne towarzyszące AZS, wywoływały u Ciebie poczucie dyskomfortu i po prostu Cię stresowało? Zauważyłeś, że ten stres potęgował tylko problem?

Tak, stres również jest ważnym czynnikiem w nasilaniu choroby, która sama z siebie jest stresująca – mamy więc kolejne błędne koło.

Jak wspomniałam, możesz z niego wyjść, musisz zadbać tylko o odpowiednią pielęgnację. Terapia emolientowa (a nie żadne “dodatkowe kremowanie”) pomoże Ci znacząco podnieść szansę, na osiągniecie tego celu. Aby tak się stało, MUSI być prowadzona w odpowiedni i konsekwentny sposób

Czynniki zaostrzające - wyzwalacze:

produkty pokarmowe (mleko, orzechy, cytrusy)

nietolerancje pokarmowe

produkty mleczne

alergeny wziewne

dym papierosowy

wełna

przegrzanie

pocenie

produkty perfumowane

poliester

stres

basen

infekcje

nieodpowiednia pielęgnacja

częste kąpiele

Gdzie szukać pomocy w walce z AZS?

Temat jest bardzo szeroki i skomplikowany. Jeśli więc jesteś rodzicem, którego dziecko ma zdiagnozowane AZS, możesz gubić się w gąszczu informacji od “dr Googla”, które potrafią czasem nieźle zdołować…

 

A może jesteś już osobą dorosłą, która wciąż musi zmagać się z objawami atopowego zapalenia skóry, a w uszach wciąż brzmią Ci słowa lekarza, że z tego wyrośniesz. Lata mijają, a nic takiego się nie dzieje. Przyzwyczaiłeś się do takiego życia, ale z zazdrością patrzysz na osoby, które tego problemu nie mają. Może już nawet poddałeś się w poszukiwaniach pomocy, bo i tak nic nie działało?

 

Sama w swojej pracy spotkałam się z mnóstwem historii typu:

Rodzice zgłaszają się z 7-miesięczną dziewczynką, której skóra policzków i tułów są swędzące rumieniowo. Widać wyraźne grudkowe zmiany, a czynnika wywołującego niestety nie udało się ustalić. 

 

U 7-miesięcznej córeczki 2 tygodnie temu stwierdzono AZS. Jak się ratować? Jak jej pomóc?

 

W badaniu pacjenta skóra sucha tzw. “skazowe policzki”.

 

Czy można zatrzymać rozwój AZS u dzieci?

We wszystkich tych sytuacjach w głosie pacjentów, czy ich rodziców, słychać nutkę rezygnacji. Najlepiej widać to w okresie jesienno-zimowym, gdyż fala zaostrzeń często rusza wraz z włączeniem centralnego ogrzewania (najczęściej 2-4 tygodnie po).

 

Jeśli i Ty szukasz odpowiedzi, jak sobie z tym poradzić, zapraszam Cię na 2 Webinary, podczas których kompleksowo poruszę tematykę zarówno AZS u dzieci, jak i dorosłych.

AZS skóry dziecka – praktyczna wiedza dla rodziców

Pierwsze webinarowe spotkanie odbędzie się XX października 2023 r. o godzinie XX:XX. Zaczniemy od tematu związanego z przebiegiem AZS u dzieci.

Jak mówiłam, temat jest obszerny, a mi zależy, aby każdy jego aspekt został poruszony. Jeśli więc interesuje Cię AZS u dzieci, to przygotuj się na 2 godziny konkretnej wiedzy! Będzie też czas na pytania, więc każda kwestia będzie doprecyzowana tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Jestem dorosła/y, moje AZS jest ciągle ze mną – jak sobie pomóc?

Drugi webinar odbędzie się XX listopada 2023 r. o godzinie XX:XX i skierowany będzie głównie do dorosłych, którzy cierpią na AZS.

Tak samo tutaj czekają Cię dwie godziny i sesja Q&A, aby Twoje dorosłe AZS oswoić tak, jak to tylko możliwe.

Jeżeli więc czujesz, że któryś z tych Webinarów może Ci pomóc, to nie zastanawiaj się, tylko łap do niego dostęp!

Webinar o dziecięcym AZS
169 zł
Webinar o dorosłym AZS
169 zł
Pakiet obu Webinarów
169 zł

Kto przygotował dla Ciebie to szkolenie

Lek. Agniesza Kobyłka-Dziki MAMA DERMATOLOG

Cześć, tu Aga!

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii, a w mediach społecznościowych pokazuję, jak budować pielęgnację skóry twarzy, która działa – czyli sprawia, że skóra jest zdrowa, promienna, zachowuje młody wygląd.

Edukuję, co i jak aplikować, aby osiągnąć zamierzony efekt bez wyrzucania pieniędzy w błoto i tracenia czasu. Uczę, jak tworzyć skuteczną, minimalistyczną pielęgnację, opartą na składnikach, które dają określone rezultaty. Czerpię ogromną satysfakcję z faktu, że moje Obserwatorki idąc do drogerii, czytają składy i wiedzą, co zawiera dany kosmetyk oraz w jaki sposób działa – zamiast sugerować się tylko marką i ceną.

Dlaczego to dla mnie tak ważne?

Bo w codziennej pracy widzę, jak choroby skóry wpływają na nasze funkcjonowanie; jak "doprowadzenie" twarzy do pożądanego przez pacjentkę stanu odmienia niemalże każdy aspekt jej życia! Czasem wymaga to naprawdę niewielkich zmian w rutynie pielęgnacyjnej – a ja pokazuję, jak zmiany te przeprowadzać. Stawiam na konkretne składniki, a nie na konkretne kosmetyki konkretnych marek, dając moim Obserwatorkom sprawdzone porady, łatwo przyswajalną wiedzę oraz skuteczne plany pielęgnacyjne.

Niezwykle bliska jest mi także medycyna stylu życia, czyli działanie w oparciu o dowody naukowe, która, wykorzystując kompleksowe zmiany codziennych zachowań, zapobiega chorobom, wspiera proces leczenia lub nawet odwraca ich skutki. Takie prewencyjne podejście do naszej skóry pozwala spowalniać procesy starzenia się i sprawia, że utrzymuje zdrowy, młody wygląd na dłużej.

Do kogo skierowane są te Webinary?

  • Do wszystkich, którzy zmagają się z AZS i chcą zrozumieć jego patogenezę, poznać czynniki nasilające (które nie raz stanowią istną zagadkę).

 

  • Do każdego, kto oprócz zrozumienia, chce nauczyć się świadomej i skutecznej pielęgnacji skóry z AZS.

 

  • Do każdego, kto chce zrozumieć AZS, wiedząc, że Dermatolog leczy skórę, a Alergolog szuka przyczyny.

 

  • Do dorosłych z AZS, którzy zastanawiają się, czy ich dzieci również będą się z tym zmagać?

 

  • Do kobiet w ciąży, które chciałby dowiedzieć się, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia AZS u swoich dzieci.

 

  • Do rodziców, którzy chcą pomóc swojemu dziecku przejść w miarę spokojnie przez dzieciństwo naznaczone AZS. Pragną, aby dzieci miały milsze wspomnienia, niż nieopanowany świąd, który nie pozwala spać i zaburza funkcjonowanie nie tylko dziecka, ale i całej rodziny.

 

  • Do tych osób, które chciałyby zmienić swojemu dziecku emolienty, ale każda próba kończy się fiaskiem, bo nowy krem szczypie.

 

  • Do wszystkich, którzy czują, że stres nasila ich objawy i zastanawiają się, czy to normalne?

 

  • Do każdego, kto pragnie wreszcie powiedzieć: Mam AZS pod kontrolą!