Trądzik – co chciałbyś wiedzieć?

przez Agnieszka Kobyłka Dziki
  1. Czy łuszczenie się skóry twarzy podczas kuracji Izotretinoiną jest zjawiskiem normalnym?

Izotretinoina jest kwasem retinowym czyli najbardziej aktywną pochodną retinolu. Retinoidy w naszym organizmie odpowiadają za proliferację i dojrzewanie komórek. Komórki naskórka charakteryzują się swoim cyklem odnowy i tym samym retinoidy mają tutaj bardzo ważny punkt działania. Izotretinoina przyśpiesza różnicowanie komórek i szczególnie w początkowej fazie leczenia, czasie tzw. budowania tolerancji może ją wysuszać i podrażniać. Suchość skóry jest spowodowana działaniem na gruczoł łojowy ( jego zmniejszenie) i redukcją produkcji sebum. Są to zjawiska pożądane z punktu widzenia terapeutycznego. Dlatego zawsze podczas terapii doustną izotretinoiną nie skupiamy się na dermatokosmetykach antytrądzikowych z kwasem salicylowym, kwasami AHA czy alkoholem w składzie, które dodatkowo będą wysuszać i podrażniać. Jeśli Twoja skóra się łuszczy, jest zaczerwieniona, napięta, podrażniona to potrzebujesz minimalizmu pielęgnacyjnego i substancji, które odbudują Twoją barierę naskórkową – nawilżą ją, ale nie “zapychają” ujść gruczołów łojowych czyli tzw. “porów”.

  1. Czy mogę jeść produkty zawierające witaminę A, gdy leczę się Izotretinoiną?

Nie zaleca się stosowania suplementów, które zawierają witaminę A podczas kuracji izotretynoiną i min. 6 miesięcy od jej zakończenia. Jeśli chodzi o produkty pokarmowe bogate w betakaroten czyli prekursor witaminy A nie musimy z nich rezygnować. Zalecany jest tutaj umiar i rozsądek. Zbilansowana dieta jest jak najbardziej wskazana, objadanie się codzienne marchewkami lub jedzenie tylko jaj kurzych bogatych w betakaroten już nie.

  1. Czy kwas azelainowy  może podrażnić moją skórę? Jak zaczynać jego stosowanie?

Kwas azelainowy działa w różnych kierunkach. Nie jest on może podstawą leczenia trądziku tak jak miejscowe retinoidy, ale sprawdza się w leczeniu przebarwień pozapalnych, jako składnik terapii podtrzymującej po odstawieniu systemowych retinoidów lub jako terapia miejscowa w czasie ich stosowania. Działa przeciwzapalnie, lekko złuszczająco, przeciwbakteryjnie i komedolitycznie. Ze względu na to ostatnie zaskórniki będą dobrze na niego reagować, szczególnie w leczeniu trądziku młodzieńczego. Co ważne może być stosowany zarówno “na dzień” jak i “na noc”. Wszystko zależy od Waszej skóry, którą polecam słuchać, a nie opierać się na opiniach znajomych. Kwas azelainowy znajdziemy w preparatach aptecznych w stężeniu 15-20% ( w PL bez recepty) jak również w preparatach kosmetycznych w stężeniu 10%. Możecie go stosować zarówno rano jak i wieczorem, powierzchniowo lub punktowo. Najlepiej jednak na cały obszar skóry twarzy, szczególnie w strefie T. W celu zmniejszenia ryzyka podrażnienia najlepiej stosować go na krem nawilżający , gdy całkowicie wyschnie i rano koniecznie nanieść warstwę kremu z filtrem. Apliakcja “pod krem” jest również możliwa, wszystko zależy od tego jak reaguje Twoja skóra. Przy dodatkowym stosowaniu np. retinolu lub retinoidów w terapii trądziku rozdzieliłabym aplikację: rano kwas azealinowy, wieczorem retinoidy. Jeśli walczysz z przebarwieniami to nie zapominaj o kremie z filtrem SPF 50 codziennie niezależnie od pory roku. Podrażnienie, pieczenie może wystąpić na samym początku, szczególnie gdy Twoja skóra jest przesuszona, ma otwarte, zadrapane zmiany zapalne. Jeśli taka reakcja ma miejsce to zawsze polecam zaczynać stopniowo np. co drugi dzień, później tylko wieczorem i na koniec gdy już skóra lepiej znosi codziennie do 2x dziennie. Serum z kwasem azelainowym 10% nakładaj pod krem nawilżający i po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy. Na koniec dodam, że substancja ta sprawdzi się również przy skórze skłonnej do trądziku różowatego. 

  1. Czy podczas terapii miejscowej przy użyciu adapalen i BPO można regularnie wykonywać zabiegi oparte na kwasach BHA, AHA?

Adapalen to miejscowy retinoid, który regularnie stosowany w terapii miejscowej powoduje, że skóra jest wrażliwsza na czynniki zewnętrzne. Peelingi, zabiegi oparte na stosowaniu kwasów mogą dodatkowo podrażniać skórę w konsekwencji uniemożliwiając regularne stosowanie preparatów miejscowych w terapii trądziku. Nie zalecam tego typu zabiegów na początku terapii, gdy skóra buduje tolerancję “przyzwyczaja” się. W późniejszych etapach gdy nie mamy żadnych objawów podrażnionej czy przesuszonej skóry ( dobry balans z użyciem składników odbudowujących barierę naskórkową) to jak najbardziej można dodawać zabiegi z wykorzystaniem kwasów AHA I BHA aby wzmocnić efekt terapeutyczny jednak tylko u doświadczonego kosmetologa. 

  1. Wypadanie włosów podczas i po zakończeniu terapii izotretinoiną? Czy badać poziom żelaza i ferrytyny?

Wypadanie włosów jeśli nie miało miejsca przed rozpoczęciem terapii doustnymi retinoidami ma zazwyczaj przejściowy charakter i zaliczane jest do tak zwanego telogenowego wypadania włosów. Nie zaleca się wtedy standardowo u każdej pacjentki badania poziomu żelaza czy też ferrytyny, która pokazuje nam ile tego żelaza mamy zmagazynowanego. Jeśli jednak problem był przed terapią to podczas zażywania leku może się on nasilić. Po zakończeniu terapii włosy mogą wypadać jeszcze do około 6 miesięcy, w niektórych przypadkach do 12 mc. Jeśli problem się przedłuża można takie badania wykonać. Ja osobiście wykonuję je jeszcze na początku terapii ( nie u każdego!) gdy wypadanie włosów trwa dłużej, aby ewentualnie włączyć suplementację lub znaleźć przyczynę, ponieważ nie chcę aby zaostrzenie podczas przyjmowania izotretynoiny były przesłanką do odstawienia leczenia. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz

Hej, zbieram ciasteczka, dzięki temu Twoja wizyta jest tak smakowita. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich wykorzystanie. OK, dawaj ciacha! Polityka prywatności