Nie będę się tutaj zbytnio rozwodzić nad objawami klinicznymi, ponieważ chciałabym aby w pamięci została Wam ( głównie zainteresowanym z tytułu artykułu) informacja naprawdę ważna i myślę mająca wpływ na zdrowie mamy i jeszcze nienarodzonego dziecka.
Parwowirus B19 odpowiedzialny Rumień Zakaźny przenika przez łożysko
Zjawisko to powoduje, że zainteresować on powinien kobiety w ciąży, które nie przebyły zakażenia przed ciążą. Wirus ten nie powoduje wad wrodzonych! Jednak w zależności od trymestru ciąży, w którym dojdzie do zakażenia może być przyczyną poronienia, śmierci płodu, anemii aplastycznej lub uogólnionego obrzęku płodu, czyli stany z którymi raczej żadna z nas nie chciałaby się zetknąć.
WAŻNE: Ciężarna nie musi mieć żadnych objawów infekcji
Czy jest bardzo zakaźny?
TAK, zakaźność szacuje się na około 60%! i tutaj BARDZO WAŻNE! OSOBA BEZOBJAWOWA RÓWNIEŻ ZAKAŻA!
Okres zakaźności przypada na czas zwiastunowy ( PRZEDWYSYPKOWY) i trwa około 7 dni. Wiremia czyli obecność wirusa we krwi ustępuje wraz z pojawieniem się wysypki, czyli jeśli widzimy dziecko “spoliczkowane” z obustronnym rumieniem na policzkach to ono dla Ciebie nie jest już niebezpieczne – nie zakaża!
Jak w takim razie mogę się przed nim bronić?
Zakażenie u dzieci, osób zdrowych bez niedoborów odporności nie powoduje praktycznie żadnych komplikacji. Wysypka ustępuje samoistnie, gorączka w czasie objawów prodromalnych jest niska lub w ogóle nie występuje, dziecko czuje się dobrze. W rzadkich przypadkach może dojść do przejściowego zahamowania produkcji krwinek czerwonych i w konsekwencji do anemii, dlatego jeśli dziecko po infekcji jest blade należy o tym pomyśleć i zgłosić się do lekarza.
ale co z tymi naszymi biednymi ciężarnymi? Jak matki mogą sobie pomóc wzajemnie?
1. Jeśli po wykonaniu badania przeciwciał IgM i IgG okaże się, że nie masz ochrony immunologicznej, staraj się unikać skupisk dzieci. Wiem, że jeśli masz już dziecko będzie to trudne ( żłobek, przychodnia, place zabaw). Po prostu bądź czujna! Powiesz mi, tak, ale przecież bezobjawowe dziecko zakaża! Tak, i tego nie zmienimy! ale widząc np. dziecko z charakterystyczną wysypką, które np. ma rodzeństwo możesz przypuszczać, że może być ono w stadium bezobjawowym – zakaźnym infekcji. W takim przypadku poinformuj o tym swojego lekarza. Z drugiej strony, jeśli jesteś mamą takiego “chorego” rodzeństwa, a Twoja znajoma, koleżanka jest w ciąży i miała z kontakt z Twoimi dziećmi proszę daj jej o tym znać! ORAZ do czasu wystąpienia wysypki u Twoich maluchów staraj sie unikać przyszłych mam!
Jest to chyba niestety jedyna droga, dzięki której możemy zmniejszyć ryzyko powikłań u płodu wywołanych potencjalną infekcją przezłożyskową!
Badanie poziomu przeciwciał
Ja badałam poziom przeciwciał w pierwszej ciąży. Okazało się, ze mam ochronę immunologiczną, czyli wystarczającą ilość przeciwciał IgG, które wytworzyły się po przebytej infekcji, która nie wiem kiedy mogła mieć miejsce, ponieważ nie zaobserwowałam żadnej charakterystycznej wysypki. Tutaj widzimy to co w infekcjach wirusowych jest dość częste, że:
- obraz kliniczny może zmieniać się wraz z wiekiem,
- czasem występują tylko objawy grypopodobne
- objawy kliniczne mogą nie wystąpić
Mnie osobiście ta informacja uspokoiła, szczególnie teraz w II ciąży, gdy dość często przebywam z panną J. na szeroko pojętych placach zabaw.
Razem przeciwko Parwowirusowi!:)
Zdrowia życzę Wam i Waszym maluszkom!:)
Lek. Agnieszka Kobyłka Dziki
Comments are closed.