Po narodzinach na skórze noworodka mogą pojawiać się zmiany skórne, których większa część jest fizjologicznym objawem działania matczynych hormonów na organizm dziecka oraz zmian adaptacyjnych do środowiska “suchego” powietrza. Do tej pory dziecko przebywało w sterylnym otoczeniu wód płodowych.
Jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych dotyczących głównie skóry twarzy jest TRĄDZIK.
Trądzik noworodkowy
Trądzik niemowlęcy
Trądzik występujący w pierwszych 12 miesiącach życia dziecka dzielimy na te dwa okresy.
Dlaczego?
Ma to znaczenie ze względu na rokowanie w stosunku do wystąpienia trądziku o cięższym przebiegu w okresie dojrzewania, oraz pod kątem zmian endokrynologicznych u dziecka, u którego zmiany trądzikowe nie ustępują po okresie noworodkowym lub pojawiają się w późnym okresie niemowlęcym i są oporne na leczenie- wtedy powinniśmy pomyśleć o HORMONACH i INTERNISTYCZNYM PODŁOŻU.
Gdy widzimy czerwone krostki na pięknej, wymarzonej twarzy naszego malucha, pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy to “Czy to alergia? Czy to może trądzik?
W większości przypadków oba rodzaje trądziku dobrze się leczą i nie zagrażają zdrowiu dziecka
Trądzik NOWORODKOWY
Trądzik noworodkowy pojawia się zazwyczaj w pierwszych 2 tygodniach życia, czasami dziecko rodzi się już ze zmianami skórnymi. Umowna granica to około 6 tydzień po urodzeniu. Zmiany zazwyczaj ustępują samoistnie i całkowicie do 4 miesiąca życia
LOKALIZACJA: twarz – GŁÓWNIE POLICZKI, ale może być również zajęta skóra klatki piersiowej oraz pleców
Przewaga zmian zapalnych nad zaskórnikami!
DUŻE znaczenie ma tutaj diagnostyka różnicowa: Zmiany podobne do zmian trądzikowych występują u noworodków w obszarze znamienia zaskórnikowego. Ma ono postać jasno brunatnej plamy w obszarze, której mieszki włosowe mają zmienioną strukturę anatomiczną, ich ujście szybko ulega zaczopowaniu, przez co TYLKO W OBRĘBIE znamienia tworzyć się mogą zaskórniki i krosty zapalne. ZNAMIĘ zazwyczaj jest jednostronne i pojawia się ma skórze karku.
Zmiany trądzikowe należy również różnicować z dość powszechnymi potówkami. Jest to zazwyczaj “wysyp” drobnych pęcherzyków powstających w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów potowych, powstają zazwyczaj gdy dziecko jest przegrzane. Cechą charakterystyczną jest ŚWIĄD i to, że po odpowiedniej wentylacji miejsc zmienionych zanikają średnio w przeciągu 48h.
Trądzik NIEMOWLĘCY
Trądzik niemowlęcy rozpoczynający się zazwyczaj po 6 tygodniu ma troszkę gorsze rokowanie. Mediana wieku to 6- 10 miesiąc dla początku zmian skórnych. Częściej występuje u chłopców. Ustępowanie może potrwać nawet do 3 roku życia.
Jeśli zaobserwujesz zmiany w tym okresie powinnaś zwrócić się do dermatologa lun pediatry z kilku powodów:
- Możesz potwierdzić swoją diagnozę: Inne zmiany skórne takie jak infekcje czy też wyprysk, egzema mogą klinicznie przypominać trądzik, szczególnie u starszego niemowlaka
- Jak pisałam na początku, może to być objaw problemu zdrowotnego, konieczny jest dokładny wywiad odnośnie przebiegu ciąży, czasem również badania laboratoryjne w kierunku nieprawidłowości hormonalnych. Etiologia tego typu trądziku nie została jednoznacznie wyjaśniona.
- zastanów się czy preparaty pielęgnacyjne, których używasz na co dzień nie są zbyt tłuste, okluzyjna konsystencja może zaczopować ujścia mieszków włosowych i być odpowiedzialna za wystąpienie krostek
LECZENIE:
Trądzik noworodkowy nie wymaga zazwyczaj leczenia, wystarczy odpowiednia pielęgnacja i cierpliwość – zmiany zanikają same, w miarę jak gospodarka hormonalna dziecka po porodzie się stabilizuje.
- Przemywamy zmiany wodą o letniej temperaturze, unikamy gorącej wody, która “zmywa” barierę ochronną i bardzo wysusza
- Napar z rumianku, łagodny, unikamy mocno stężonego, ponieważ może działać drażniąco – przemywamy kilka razy dziennie
- Nie pocieramy zmian, nie wycieramy szorstkim ręcznikami
- Do pielęgnacji używamy kremów o lekkiej konsystencji, zazwyczaj emulsji O/W wodnej
- Gdy zmiany nasilają się, stan zapalny się zaostrza, pojawiają się nowe mimo odpowiedniego postępowania lub ZAWSZE gdy stan zdrowia Twojego dziecka budzi niepokój zgłoś się na konsultację do lekarza.
- Cięższe przypadki mogą wymagać leczenia preparatami antybiotykowymi lub antyseptycznymi i tutaj pokierowanie przez dermatologa lub pediatrę jest niezbędne
“Follow – up visits”
W leczeniu każdego rodzaju trądziku, czy to u nastolatka, czy u noworodka bardzo ważnym punktem są wizyty kontrolne. Mają one na celu zweryfikowanie podjętego leczenia. Powinny odbywać się regularnie, do momentu wyzdrowienia, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zauważyć drobne zmiany, szybko zareagować tam gdzie to konieczne oraz uniknąć leczenia się przez pacjenta na własną rękę.
Chętnie odpowiem na Wasze pytania!
Comments are closed.