Z cyklu #badajmydziecidokladnie 🙂
Pamiętam jak na studiach pierwszy raz dowiedziałam się o tej chorobie. Powiedziałam sobie wtedy, że zawsze będę mieć tę diagnozę “z tyłu głowy” podczas badania dziecka.
Dlaczego ta choroba jest niebezpieczna?
Odkąd jestem mamą, choroby wieku dziecięcego nabrały dla mnie nowego znaczenia. Jako dermatolog często spotykam się z chorobami infekcyjnymi ze względu na ich częstą manifestację skórną.
Nie będę się tutaj rozpisywać o szczegółowej charakterystyce tej choroby, o tym można przeczytać na specjalistycznych stronach medycznych, ponadto w gąszczu zbytecznych informacji zazwyczaj giną te bardziej istotne z punktu widzenia praktyki.
Choroba Kawasaki w dużym skrócie to ostre zapalenie naczyń krwionośnych, głównie tych o średnim rozmiarze, dzięki którym odżywione jest większość naszych tkanek. Pojawia się głównie poniżej 5 roku życia i jest pierwszą przyczyną nabytej wady serca u dzieci.
Tutaj dochodzimy do odpowiedzi na wcześniejsze pytanie, dlaczego ta jednostka chorobowa może być tragiczna w skutkach i czemu musimy, my lekarze zawsze o niej myśleć. Chodzi o SERCE, serce naszych małych dzieci, bez którego nie można żyć. Proces zapalny nie zawsze zajmuje naczynia wieńcowe, które odżywiają ten narząd. Im szybsza diagnoza i odpowiednie leczenie tym mniejsze ryzyko na powikłania ze strony tego organu, a tego właśnie tego chcemy uniknąć.
Do dzieła!:
-
CZERWONE ŚWIATŁO: gorączka u dziecka trwająca dłużej niż 5 dni, zazwyczaj nie reagująca na środki lecznicze ( przeciwgorączkowe i antybiotyki!)
Ja nigdy nie zapominam o badaniu błon śluzowych jamy ustnej, w tym konkretnym przypadku jest to szczególnie ważne, oraz badaniu węzłów chłonnych. Dzięki tej praktyce można wykluczyć lub potwierdzić dwa kolejne objawy Choroby Kawasaki.
-
żywoczerwone zabarwienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej, malinowy język, sucha, spękana a nawet krwawiąca czerwień wargowa to objawy, które powinny nas również zaalarmować!
-
jednostronne powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, które mogą być bolesne.
Objawy podobne do tych w Chorobie Kawasakiego mogą być wywoływane przez wiele innych chorób. Diagnostyka nigdy nie jest prosta, ale najważniejsze to wziąć pod uwagę możliwe przyczyny i umiejętnie dojść do tej właściwej. A to już zadanie dla nas – lekarzy!
Dodatkowo jednym z pierwszych objawów jest:
- obustronne przekrwienie spojówek tzw.” objaw czerwonych oczu” ( bez wydzieliny ropnej)
Take home message – Fazit – Ważne!
Gorączka >5 dni + brak reakcji na leki = bardzo dokładnie badanie błon śluzowych jamy ustnej, spojówek oraz węzłów chłonnych.
Poniżej podaję kryteria na podstawie, których stawia się diagnozę i wdraża odpowiednie badania i leczenie.
-
- gorączka trwająca więcej niż 5 dni
oraz co najmniej 4 spośród poniżej wymienionych 5 objawów klinicznych, których nie można wytłumaczyć innym procesem chorobowym:
- zmian na kończynach (rumień i/lub obrzęk dłoni i stóp – w fazie ostrej, płatowe łuszczenie naskórka – w fazie podostrej i zdrowienia)
- wielopostaciowej (polimorficznej) nieswoistej wysypki niepęcherzykowej zlokalizowanej głównie na tułowiu – w fazie ostrej
- obustronnego zapalenia spojówek (nieropnego)
- zmian na wargach i w jamie ustnej: przekrwienie błon śluzowych jamy ustnej i gardła, (malinowy język, popękane błyszczące wargi)
- powiększenia węzłów chłonnych szyjnych (przynajmniej jeden węzeł >1,5 cm).
Owocnej diagnostyki!:)
źródła:
https://www.enzyklopaedie-dermatologie.de/
https://www.aafp.org
https://pediatria.mp.pl
Comments are closed.