Choroba Crohna – czy skóra może nam dać wcześniej znak alarmowy?

przez Agnieszka Kobyłka Dziki

Choroba Crohna to jednostka kliniczna, której niejednokrotnie udaje się sprytnie ukryć przed wczesną diagnozą. Pacjenci “chodzą od lekarza do lekarza” w poszukiwaniu wyjśnienia swoich dolegliwości, które szczególnie w przypadku Crohna mogą być naprawdę różnorodne. Chciałabym Wam podać kilka wskazówek “ze skóry”, która nazywana lustrem ciała wysyła sygnały. Gdy je dobrze odczytać, pomogą we wczesnym rozpoznaniu, a tym samym lepszej odpowiedzi na leczenie.

Młode osoby!

W dużej mierze choroba ta dotyczy osób bardzo młodych. Diagnoza w wieku 20-30 lat może “zwalić z nóg”, a już na pewno utrudnić funkcjonowanie w życiu prywatnym i społecznym.

Typowo, Choroba Crohna rozpoczyna się skurczowymi bólami podbrzusza z towarzyszącymi biegunkami. Zmiany skórne mogą występować na długo “przed” tymi dolegliwościami – tutaj już proces zapalny przeniósł się do jelita i jest na tyle silny, że staje się objawowy.

Ropnie na pupie – nic wstydliwego u lekarza!

O ile wspomniane w tytule ropnie stoją w łączności z jelitem, to inne zmiany skórne takiej ciągłości nie zachowują i nadal w literaturze amerykańskiej funkcjonuje termin tzw. “przerzutowego” Crohna, który spokojnie! nie ma nic wspólnego z tworzeniem nowotworu. Osobiście nie używam tego terminu, aby pacjentów nie wystraszyć. “Skórny Crohn” lepiej mi odpowiada. Badanie skóry okolicy intymnej, w tym okołoodbytniczej należy również do zadań dermatologa. Zmiany skórne w tej okolicy występują w około 68% przypadków. Zmiany okołoodbytnicze bardzo często obserwowane są jako pierwsze symptomy i mogą o wiele lat wyprzedzać aktywną formę choroby. Dermatolog leczy skórę i w przypadku, gdy masz problem w tej okolicy również tutaj możesz szukać pomocy. Biopsja ze zmiany może dać pierwsze wskazówki.

U około 2/3 dzieci i 50% dorosłych możemy obserwować zmiany rumieniowo – obrzękowe w okolicy intymnej, szczególnie na wargach sromowych mniejszych i większych oraz penisie i mosznie.

Bolą” – czyli afty w jamie ustnej

Kto z nas nie zna tego uczucia, gdy po kilku nieprzespanych nocach lub większym stresie ” w buzi” tworzy się afta, która powoduje duży dyskomfort podczas jedzenia, często mówienia. Gdy są ostre i nie mają “głębszej” przyczyny szybko mijają. Jednak, gdy bardzo często nawracają, długo się goją mogą sugerować problemy internistyczne, w tym również Crohna. Towarzyszyć im może zapalenie przyzębia!

Afty głębiej położone w jamie ustnej w przebiegu Choroby Crohna. Źródło zdjęcia: www.dermnetnz.org

Ziarniniakowe zapalenie czerwieni wargowej czyli nawracający obrzęk ust, często same permanentne zaczerwienienie z łuszczeniem szczególnie u dzieci powinno zawsze skłonić do wykluczenia tej jednostki chorobowej!

Obrzęk czerwieni wargowej z towarzyszącym zapaleniem kącików ust. Źródło zdjęcia: www.dermnetnz.org

To co się dzieje w jamie ustnej w przebiegu choroby Crohna również na wiele lat może wyprzedzać objawy ze strony przewodu pokarmowego.

Rumień guzowaty

Na “ostro” występujące ( czyli nagłe) pojawienie sie bolących, czerwonawych guzków na wyprostnych częściach podudzi to trzeci częsty skórnej manifestacji Crohna. Ważne, aby pamiętać, że mogą wystąpić także na wyprostnych częściach przedramion.

Źródło zdjęcia: www.dermnetnz.org
Rumień guzowaty może wystąpić również na skórze przedramion.

Plamy lub blaszki skórze tułowia.

Chorobę Crohna zawsze musimy wykluczyć, gdy polimorficzne czyli o różnorodnym obrazie klinicznym zmiany skórne przewlekle występują na skórze tułowia. Zmiany te mogą nas “zwodzić” ponieważ ulegają samoistnemu wygojeniu, jednak zawsze powracają. Także diagnostyka jest konieczna, nie tylko leczenie objawowe. Nie swędzą zawsze i może to być przyczyną opóźnienia zgłoszenia się do lekarza.

Celem tego artykułu było zwrócenie uwagi na te zmiany skórne, które mogą wystąpić jeszcze przed diagnozą Crohna. W przebiegu jednak samej objawowej choroby mogą się one nasilać lub występować inne będące objawem np. niedożywienia z powodu utrudnionego wchłaniania się składników odżywczych, ale nie o tym dziś.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz

Hej, zbieram ciasteczka, dzięki temu Twoja wizyta jest tak smakowita. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich wykorzystanie. OK, dawaj ciacha! Polityka prywatności