ATOPIA nie zakaża, ATOPIA wymaga szczególnej ochrony

przez Agnieszka Kobyłka Dziki

ATOPICY MUSZĄ UWAŻAĆ NA “ZDROWYCH”

Niestety często obawiamy się osób, dzieci z atopowym zapaleniem skóry, obawiamy się, że nas zakażą. Prawda jest niestety zupełnie inna. To właśnie chorzy na wyprysk atopowy muszą szczególnie uważać na inne osoby, ponieważ zarażenie się patogenami chorobotwórczymi może mieć u nich cięższy przebieg.

Bariera naskórkowa osoby zdrowej jest szczelna, bogata w związki, które chronią przed patogenami. Lokalny system immunologiczny jest silnie uzbrojony i nie mamy sie czego obawiać. U osoby cierpiącej na AZS jest zupełnie inaczej. Tutaj skóra “przecieka” można porównać ją do sita z różną wielkością oczek i to od wielkości tych oczek zależy w główniej mierze czy patogeny zostaną przepuszczone dalej, jaka ilość się przedostanie. Dużo patogenów – ciężki obraz kliniczny.

DWAJ GŁÓWNI WROGOWIE:

  1. Staphylococcus aureus – Gronkowiec złocisty
  2. Herpes simplex – Wirus opryszczki zwykłej

 

Gronowiec często jest stwierdzany jako stały kolonizator – bywalce w zmianach atopowych. Produkuje on ogromne ilości czynników prozapalnych, które wpływają niekorzystnie na lokalny system immunologiczny w skórze, zaostrzając stan zapalny zmian skórnych, stymuluje przewlekłość objawów klinicznych. Co ciekawe, szczepy stwierdzane na zmianach skórnych były tożsame z takimi samymi u osób z najbliższego otoczenia! ALE NIE WYWOŁYWAŁY U TYCH OSÓB ZMIAN CHOROBOWYCH ( zdrowa, ochronna bariera skórna).

PORADA ! Leki miejscowe i kremy powinniśmy nakładać szpatułką lub np. osoba, która nam pomaga powinna umyć ręce przed aplikacją nawet gdy posiłkujemy się “patyczkiem”. Leki skażone będą zatem źródłem ponownego zakażenia.

Ilość patogenu koreluje z ciężkością przebiegu AZS

 

OPRYSZCZKA WARGOWA

Ze strony wirusów najbardziej obawiamy się wirusa opryszczki zwykłej. Przebieg potencjalnie nieszkodliwej infekcji u dzieci starszych, może wyglądać bardzo nieciekawie u chorego na AZS,  ponieważ „przepuszczalna bariera skórna” ułatwia szybkie szerzenie się cząsteczek wirusa. Wyprysk “opryszczkowaty”  może nawet zagrażać życiu. W przebiegu zakażenia pęcherzyki nie ograniczają się tylko do czerwieni wargowej, ale mogą być obserwowane w całej jamie ustnej, spojówkach czy na większych obszarach skóry. Dodatkowo groźniejsze powikłania to zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych lub mózgu.

BĄDŹMY O KROK DO PRZODU – OCHRONA KOKONOWA

Ochrona zdrowia noworodka i niemowlęcia, o którą dbają członkowie najbliższego otoczenia tworząc w tym czasie tzw “kokon” bezpieczeństwa odgrywa wysoce potrzebną rolę. AZS jest diagnozowane zazwyczaj po 3 miesiącu życia, wcześniej objawy mogą być trudne do wychwycenia lub nie występować jednak przepuszczalna bariera skórna już jest, a tym samym osoba odwiedzająca – gość z opryszczką może zagrażać takiemu maluchowi, szczególnie gdy w rodzinie prezentowany jest dodatni wywiad w kierunku atopowego zapalenia skóry. Goście mają obowiązek umyć ręce przed kontaktem z dzieckiem i unikać przypadkowych “dotknięć” – mówię tutaj szczególnie o noworodkach.

MIĘCZAK ZAKAŹNY

U większości małych pacjentów z AZS występuje więcej zmian skórnych i proces zdrowienia może się wydłużać.

 

OBRONA?

Obserwuje się łączenie preparatów nawilżająco – natłuszczających z antyseptykami takimi jak triklosan czy chlorheksydyna. Zaletą takiego połączenia w przeciwieństwie do stosowania antybiotyków jest mniejsza oporność bakteryjna wywoływana przez te dwie substancje. Jedyna wada, to taka, że mogą być przyczyną podrażnienia już i tak wrażliwej skóry atopowej, dlatego ważna jest odpowiednia częstość stosowania i zadowalająca pielęgnacja podstawowa.

 

Atopia nie jest zakaźna!

 

 

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Comments are closed.